środa, 24 kwietnia 2013

Dieta Paleo

We współczesnym świecie gdzie otyłość jest jedną z najczęściej występujących chorób, a jednocześnie panuje kult szczupłości i dobrego wyglądu, ludzie zaczynają poszukiwać różnorodnych diet i sposobów na to, aby wyglądać i czuć się lepiej.



Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się dieta paleo, zwana inaczej dietą jaskiniowca lub też dietą epoki kamienia łupanego. Unikatowość paleodiety polega głównie na tym, że człowiek jest do niej przystosowany genetycznie. Dieta została opracowana przez profesora Colorado State University, największej sławy w dziedzinie badań diety naszych przodków, dr Lorena Cordain'a. Jego zdaniem problemy ze zdrowiem są wynikiem tego, co współcześnie jemy i w jaki sposób próbujemy się odchudzać, stosując pozornie zdrowe diety. Skuteczność diety paleo podkreśla argumentem, że odżywianie naszych przodków paleotycznych powodowało, iż nie znali oni problemów takich jak otyłość czy też choroby serca, które są powszechne w obecnych czasach.

Nasi przodkowie, w przeciwieństwie do nas, nie uprawiali roli, nie hodowali zwierząt a przede wszystkim nie przetwarzali żywności, co powodowało że ich dieta była o wiele bardziej korzystna dla zdrowia. Dieta paleo ma ograniczyć spożywanie tłuszczy, co nie oznacza, że jest dietą beztłuszczową, jednak nie dopuszcza do naszego organizmu tzw. „złego tłuszczu” a jedynie dostarcza tłuszczów dobrych, zawartych np. w rybach. Dieta ogranicza także ilość węglowodanów, jak również zawiera dużo niskotłuszczowego białka, które ułatwia utrzymanie dobrej wagi. Głównym założeniem paleodiety jest wyeliminowanie z naszych posiłków zdobyczy cywilizacji rolniczej przede wszystkim roślin strączkowych, zbóż, nabiału, ziemniaków a także soli czy pieprzu. Zalecane jest natomiast włączenie do codziennej diety chudego mięsa, świeżych owoców i warzyw, a także owoców morza.

Warto pamiętać, że dieta paleo to sposób życia a nie doraźna dieta odchudzająca. W związku z tym powinniśmy włączyć do naszego codziennego planu trochę ruchu, szczególnie tego na świeżym powietrzu np. bieganie czy spacery. Zwolennicy paleodiety podkreślają, że właśnie tak robili nasi przodkowie i niepotrzebne były siłownie czy specjalne ćwiczenia fitness. Dieta paleo zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, cały czas zdobywa nowych zwolenników. Doceniły ją nie tylko osoby odchudzające się, ale także sportowcy, dietetycy i lekarze. Paleodieta pokazuje, że jedząc produkty, do których jesteśmy genetycznie przygotowani możemy uniknąć wielu chorób i zyskać dobre zdrowie i wygląd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz